St. Louis Theater Circle Awards Nominees Announced

By Tessa Shull
In Culture

The third annual St. Louis Theater Circle Awards Ceremony will take place March 23 at COCA Founders’ Theatre, with New Line Theatre’s production of “Bonnie & Clyde” and Stages St. Louis’ rendition of “How to Succeed in Business Without Really Trying” leading the nominations for all locally produced shows with professional theater companies in 2014. Each of the two shows carries nine nominations.

HEC-TV will televise this year’s awards ceremony, beginning with interviews at 6:30pm. followed by the gala at 7pm. The categories for the St. Louis Theater Circle Awards’ nominations include comedies, dramas and musicals, and this year’s nominees are:

 

Photo courtesy of the St. Louis Theater Circle

Photo courtesy of the St. Louis Theater Circle

Outstanding Ensemble in a Comedy

All in the Timing, St. Louis Actors’ Studio

Blithe Spirit, St. Louis Actors’ Studio

The Liar, St. Louis Shakespeare

Noises Off, Repertory Theatre of St. Louis

One Man, Two Guvnors, Repertory Theatre of St. Louis

 

Outstanding Supporting Actress in a Comedy

Caroline Amos, A Midsummer Nights Dream, Repertory Theatre of St. Louis

Nancy Lewis, Blithe Spirit, St. Louis Actors’ Studio

Ruth Pferdehirt, Noises Off, Repertory Theatre of St. Louis

Jamie Pitt, The Liar, St. Louis Shakespeare

Donna Weinsting, Chancers, Max & Louie Productions

 

Outstanding Supporting Actor in a Comedy

Paul Cereghino, The Little Dog Laughed, Stray Dog Theatre

Joneal Joplin, Noises Off, Repertory Theatre of St. Louis

Michael James Reed, A Midsummer Nights Dream, Repertory Theatre of St. Louis

Ben Ritchie, The Liar, St. Louis Shakespeare

Evan Zes, One Man, Two Guvnors, Repertory Theatre of St. Louis

 

Outstanding Actress in a Comedy

Sarajane Alverson, The Little Dog Laughed, Stray Dog Theatre

Nicole Angeli, The Liar, St. Louis Shakespeare

Nancy Bell, Blithe Spirit, St. Louis Actors’ Studio

Teresa Doggett, Shirley Valentine, Dramatic License Productions

Dale Hodges, Noises Off, Repertory Theatre of St. Louis

 

Outstanding Actor in a Comedy

Ted Gregory, Quills, Max & Louie Productions

Raymond McAnally, One Man, Two Guvnors, Repertory Theatre of St. Louis

Ben Nordstrom, Reality, HotCity Theatre

Michael James Reed, Blithe Spirit, St. Louis Actors’ Studio

Jared Sanz-Agero, The Liar, St. Louis Shakespeare

 

Outstanding Director of a Comedy

Paul Mason Barnes, A Midsummer Nights Dream, Repertory Theatre of St. Louis

Elizabeth Helman, All in the Timing, St. Louis Actors’ Studio

Bobby Miller, Blithe Spirit, St. Louis Actors’ Studio

Suki Peters, The Liar, St. Louis Shakespeare

Edward Stern, Noises Off, Repertory Theatre of St. Louis

 

Outstanding Production of a Comedy

All in the Timing, St. Louis Actors’ Studio

Blithe Spirit, St. Louis Actors’ Studio

The Liar, St. Louis Shakespeare

A Midsummer Nights Dream, Repertory Theatre of St. Louis

One Man, Two Guvnors, Repertory Theatre of St. Louis

 

Outstanding Ensemble in a Drama

Death of a Salesman, Insight Theatre Company

The Diary of Anne Frank, New Jewish Theatre

Eat Your Heart Out, R-S Theatrics

The Normal Heart, HotCity Theatre

The Price, New Jewish Theatre

 

Outstanding Supporting Actress in a Drama

Katie Donnelly, Eat Your Heart Out, R-S Theatrics

Amy Loui, The Diary of Anne Frank, New Jewish Theatre

Susan Pellegrino, A Kid Like Jake, Repertory Theatre of St. Louis

Susie Wall, Death of a Salesman, Insight Theatre Company

Sharisa Whatley, A Raisin in the Sun, The Black Rep

 

Outstanding Supporting Actor in a Drama

Jason Contini, Death of a Salesman, Insight Theatre Company

Gregory Fenner, The Whipping Man, New Jewish Theatre

Bobby Miller, The Price, New Jewish Theatre

Tim Schall, The Normal Heart, HotCity Theatre

Eric Dean White, The Normal Heart, HotCity Theatre

 

Outstanding Actress in a Drama

Andrea Frye, A Raisin in the Sun, The Black Rep

Linda Kennedy, Windmill Baby, Upstream Theater

Kate Levy, The Other Place, Repertory Theatre of St. Louis

Samantha Moyer, The Diary of Anne Frank, New Jewish Theatre

Em Piro, The K of D: An Urban Legend, Blue Rose Stage Collective

 

Outstanding Actor in a Drama

Jim Butz, Henry V, Shakespeare Festival St. Louis

John Contini, Death of a Salesman, Insight Theatre Company

John Flack, The Normal Heart, HotCity Theatre

Bobby Miller, The Diary of Anne Frank, New Jewish Theatre

Jerry Vogel, Forget Me Not, Upstream Theater

 

Outstanding Director of a Drama

Fred Abrahamse, Stairs to the Roof, Sudden View Productions

Gary Wayne Barker, The Diary of Anne Frank, New Jewish Theatre

Bruce Longworth, Henry V, Shakespeare Festival St. Louis

Wayne Loui, Death of a Salesman, Insight Theatre Company

Marty Stanberry, The Normal Heart, HotCity Theatre

 

Outstanding Production of a Drama

Death of a Salesman, Insight Theatre Company

The Diary of Anne Frank, New Jewish Theatre

Eat Your Heart Out, R-S Theatrics

The Normal Heart, HotCity Theatre

The Price, New Jewish Theatre

 

Outstanding Set Design in a Play

Jim Burwinkel, The Diary of Anne Frank, New Jewish Theatre

Michael Ganio, Other Desert Cities, Repertory Theatre of St. Louis

Rob Lippert, And Then There Were None, Stray Dog Theatre

Marcel Meyer, Stairs to the Roof, Sudden View Productions

Mark WIlson, The Price, New Jewish Theatre

 

Outstanding Costume Design in a Play

Eileen Engel, And Then There Were None, Stray Dog Theatre

Jennifer “JC” Krajicek, The Liar, St. Louis Shakespeare

Marcel Meyer, Stairs to the Roof, Sudden View Productions

Michele Friedman Siler, Blithe Spirit, St. Louis Actors’ Studio

Susan Branch Towne, A Midsummer Nights Dream, Repertory Theatre of St. Louis

 

Outstanding Lighting Design in a Play

Lonnie Rafael Alcaraz, A Midsummer Nights Dream, Repertory Theatre of St. Louis

Patrick Huber, Stairs to the Roof, Sudden View Productions

John Lasiter, The Other Place, Repertory Theatre of St. Louis

Bess Moynihan, Mary Shelley Monster Show, Slightly Askew Theatre Ensemble

John Wylie, Henry V, Shakespeare Festival St. Louis

 

Outstanding Sound Design in a Play

Justin Been, And Then There Were None, Stray Dog Theatre

Barry G. Funderburg, A Midsummer Nights Dream, Repertory Theatre of St. Louis

Fitz Patton, The Other Place, Repertory Theatre of St. Louis

Rusty Wandall, Henry V, Shakespeare Festival St. Louis

Rusty Wandall, Opus, Repertory Theatre of St. Louis

 

Outstanding Set Design in a Musical

Rob Lippert, Bonnie & Clyde, New Line Theatre

Robert Mark Morgan, Seussical, The Muny

Michael Schweikardt, The Addams Family, The Muny

James Wolk, Fiddler on the Roof, Stages St. Louis

James Wolk, How to Succeed in Business Without Really Trying, Stages St. Louis

 

Outstanding Costume Design in a Musical

Amy Clark, Hello, Dolly!, The Muny

Leon Dobkowski, Seussical, The Muny

Andrea Lauer, The Addams Family, The Muny

Sarah Porter and Marcy Wiegert, Bonnie & Clyde, New Line Theatre

Alexandra Scibetta Quigley, Cabaret, Stray Dog Theatre

 

Outstanding Lighting Design in a Musical

Rob Denton, Seussical, The Muny

Tyler Duenow, Cabaret, Stray Dog Theatre

Rob Lippert, Bonnie & Clyde, New Line Theatre

Matthew McCarthy, Fiddler on the Roof, Stages St. Louis

Matthew McCarthy, How to Succeed in Business Without Really Trying, Stages St. Louis

 

Outstanding Musical Director

Jeffrey Richard Carter, Bonnie & Clyde, New Line Theatre

Valerie Gebert, Seussical, The Muny

James Moore, Hello, Dolly!, The Muny

Chris Petersen, Cabaret, Stray Dog Theatre

Justin Smolik, Rent, New Line Theatre

 

Outstanding Choreographer

Stephen Bourneuf, How to Succeed in Business Without Really Trying, Stages St. Louis

Denis Jones, Grease, The Muny

Gary John LaRosa, Fiddler on the Roof, Stages St. Louis

Ralph Perkins, Hello, Dolly!, The Muny

Zachary Stefaniak, Cabaret, Stray Dog Theatre

 

Outstanding Ensemble in a Musical

Cabaret, Stray Dog Theatre

Fiddler on the Roof, Stages St. Louis

Hands on a Hardbody, New Line Theatre

How to Succeed in Business Without Really Trying, Stages St. Louis

Seussical, The Muny

 

Outstanding Supporting Actress in a Musical

Rachel Hanks, First Lady Suite, R-S Theatrics

Sara Kapner, The Addams Family, The Muny

Teressa Kindle, Grease, The Muny

Mamie Parris, Hello, Dolly!, The Muny

Sarah Porter, Bonnie & Clyde, New Line Theatre

 

Outstanding Supporting Actor in a Musical

Patrick Kelly, Assassins, November Theater Company

Rob McClure, Hello, Dolly!, The Muny

Joseph Medeiros, How to Succeed in Business Without Really Trying, Stages St. Louis

Whit Reichert, How to Succeed in Business Without Really Trying, Stages St. Louis

Luke Steingruby, Rent, New Line Theatre

 

Outstanding Actress in a Musical

Lavonne Byers, Cabaret, Stray Dog Theatre

Kari Ely, Fiddler on the Roof, Stages St. Louis

Abigail Isom, Seussical, The Muny

Beth Leavel, Hello, Dolly!, The Muny

Larissa White, Bonnie & Clyde, New Line Theatre

 

Outstanding Actor in a Musical

Rob McClure, The Addams Family, The Muny

Ben Nordstrom, How to Succeed in Business Without Really Trying, Stages St. Louis

Matt Pentecost, Bonnie & Clyde, New Line Theatre

Bruce Sabath, Fiddler on the Roof, Stages St. Louis

John Tartaglia, Seussical, The Muny

 

Outstanding Director of a Musical

Justin Been, Cabaret, Stray Dog Theatre

Michael Hamilton, How to Succeed in Business Without Really Trying, Stages St. Louis

Scott Miller and Mike Dowdy, Hands on a Hardbody, New Line Theatre

Scott Miller and Mike Dowdy, Bonnie & Clyde, New Line Theatre

Rob Ruggiero, Hello, Dolly!, The Muny

Outstanding Production of a Musical

Bonnie & Clyde, New Line Theatre

Cabaret, Stray Dog Theatre

Hands on a Hardbody, New Line Theatre

How to Succeed in Business Without Really Trying, Stages St. Louis

Seussical, The Muny

 

Outstanding New Play

Jennifer Blackmer, Human Terrain, Mustard Seed Theatre

Rebecca Gilman, Soups, Stews and Casseroles: 1976, Repertory Theatre of St. Louis

Nick Otten, Mary Shelley Monster Show, Slightly Askew Theatre Ensemble

Stephen Peirick, Four Sugars, Stray Dog Theatre

Lia Romeo, Reality, HotCity Theatre

 

Special Awards

Donna Northcott, St. Louis Shakespeare

Agnes Wilcox, Prison Performing Arts

 

 St. Louis Theater Circle members include: 

Steve Allen; Mark Bretz, Ladue News; Bob Cohn, St. Louis Jewish Light; Tina Farmer, KDHX; Malcolm Gay, The Riverfront Times; Chris Gibson; Harry Hamm, KMOX; Michelle Kenyon; Gerry Kowarsky, Two on the Aisle (HEC-TV); Chuck Lavazzi, KDHX; Judith Newmark, St. Louis Post-Dispatch; Ann Lemons Pollack; Andrea Torrence; Lynn Venhaus, Belleville News-Democrat; Bob Wilcox, Two on the Aisle (HEC-TV); and Eleanor Mullin, the group’s administrator, local actress and arts supporter.

Lastly, to be remembered is a Former Circle member, ALIVE magazine’s contributing arts editor Christopher Reilly, who passed away in Jan. 2015.

 

Click here for ticket and contact information.

Recent Posts